Binicilik Eğitimi

Neylan Etiman Atlı Spor Kulübü olarak profesyonel Eğitmen/Antrenörlerimiz ile olağanüstü güzel doğal bir ortamda ; kapalı ve açık manejlerimizde hem at binmeye yeni başlayanlara  hem de profesyonel binicilere hizmet vermekteyiz. Kaç  yaşında olursanız olun bu hizmeti alabilirsiniz.

Ata binmek tek başına yapılan bir aktivite gibi görünse de gruplar halinde gerçekleştirilir.Biniciler ortak bir at sevgisini ve ortak binicilik deneyimini paylaşırlar  ve bu paylaşım bir arkadaşlık oluşturmak için iyi bir temeldir.

Ata binmek tek başına yapılan bir aktivite gibi görünse de gruplar halinde gerçekleştirilir. Biniciler ortak bir at sevgisini ve ortak binicilik deneyimini paylaşırlar ve bu paylaşım bir arkadaşlık oluşturmak için iyi bir temeldir.

Atlar büyük ölçüde ihtimama gereksinim duyarlar. Bir süre sonra biniciler atlarına yürekten bağlanırlar. Onlara karşı ilgileri artarken ,bakımını yapmayı da öğrenirler.

Binicilik aynı zamanda doğanın içerisinde yapıldığı için biniciye biniciye temiz hava alma ve doğanın içinde pozitif olma imkanı sağlar.

Atın üzerinde olmak , onun her adımını ,tüm kaslarının çalışışını ve hatta kalbinin atışını dahi hissetmek insanda büyük bir özgürlük duygusu uyandırır. Atla birlikte hareket ediyor olmanın verdiği bu büyük mutluluk sayesinde binici yüksek miktarda serotonin(mutluluk hormonu) endorphin ve adrenalin salgılar.

Binicilikte ata dokunmak dokunma duyularını canlandırır. Atın haraketi yönünü ve hızını değiştirmesi ile  vestibüler sistem de uyarılır. Bir ahır ortamında ve çiftlik ortamındaki çeşitli kokular da koku alma sistemini uyarır. Atı kontrol etmek için göz kullanılır. Bir çiftlikte ki çeşitli sesler de işitme sisteminin uyarılmasına neden olur. Bu duyuların tümü birden birlikte çalışır ve ata binme hareketinde entegre olur.

At büyük bir hayvandır. Bir ata doğru şekilde binebilmek için binici kontrol yeteneğini kullanmalı ve bu konuda uzmanlaşmalıdır. Binicinin atın üzerinde kontrol yeteneğinin olması , öz güvenini büyük ölçüde güçlendirir ve günlük hayattaki zorluklara karşı daha kolay mücadele etmesini sağlar. Kontrol ve başarı hissi biniciye zor durumlarda daha iyi idare etmeyi öğretir. Çünkü her binici ,her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğini bilir.

Atın ritmik yürüme biçimi binicinin bu yürüyüşe sürekli uyum sağlamasını gerektirir. Böylece değişik kas grupları , özellikle de pelvik ve duruş kasları çalışır. At hızlandıkça binicinin farklı kas grupları da (kuadriseps ve diz ardı kirişi gibi) yoğun bir şekilde çalışmaya başlar.

Atın doğal yürüşüne sağlanan uyum ve doğru biniş, oturuşu biraraya geldiği zaman kişinin omurgası , eklem hareketliliği ve birçok kas grubunun durumu güçlenir.

Binicilik kişinin hem kalp-damar  hem kassal iyileşimini sağlar.Hayatının birçok evresinde ona yardımcı olur.Kan dolaşımını ve solunum sistemini iyileştirir.Aynı zamanda kişinin duruşunu düzeltir.Çünkü binici atın üstünde durduğu süre içerisinde dik ve doğru bir şekilde oturmalıdır.Binicilik denge ve koordinasyonu geliştirir.Çevresine karşı farkındalığını geliştirir, uyanık olur ve acil durumlarla çok daha iyi bir şekilde başeder.

Bu nedenlerle bu büyülü canlılarla tanışmak için sizleri bekliyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir